> Wordpress > WordPress Eklentisiz Tahmini Okuma Süresi Ekleme

Eklentilere muhtaç olmadan, birkaç satır kod ile basit bir şekilde sitenize okuma süresi ekleyebilirsiniz. Peki WordPress sitenizde gezinen ziyaretçilerinize yazılarınızın uzunluğu hakkında bilgi vermenizin ne gibi faydaları olacak? Bu yeniliğin nelere sebep olacağını öğrenince şaşıracaksınız. Yani sitenize ekleyeceğiniz okuma süresi basit bir yeniliğin çok ötesinde.

Siteme yazıyı tahmini okuma süresini eklersem ne olur?

Ziyaretçilerin sitenizde kalma süresini arttırırsınız! Yazılım mühendisi Brian Cray bu konuda bir açıklama yapmış. Tahmini okuma sürelerini ziyaretçilerine sunduktan sonra sitede geçirilen sürenin %13.8 oranında arttığını gözlemledi. Daha da ilginci, yazılarının paylaşımının %66.7 oranında artmış olması.

Neden okuma süresi sitede kalma oranını ve yazı paylaşımlarını arttırıyor?

Çünkü insanları mutlu ediyor!

Prof. Dr. Claude Messner ve Prof. Dr. Michaela_Waenke 2011 yılında yaptıkları bir araştırmanın sonucunda, insanın bir şeye ne kadar çabuk karar verirse o kadar mutlu olduğunu tespit ettiler.

Eğer yazılarınızda okuma süresi varsa insanlar yazınızı okuyup okumama noktasında daha çabuk karar verecektir. Aynı zamanda ziyaretçilerinize bir akış sağlayacak ve oturum süresini arttıracaktır.

Bu konuda yabancı kaynaklarda birçok eleştiri yazısına rastladım. İnsanlar üzerinde psikolojik etki yaratmanın etik olmadığı konusunda. Ben aynı fikirde değilim. İlgi çekmek için sıra dışı başlıklar kullanmak gibi bir pazarlama tekniği olduğunu düşünüyorum.

Eğer yazılarınız bin kelimenin üstündeyse ters etki yaratabileceği ihtimalini göz önünde bulundurmanızda fayda var. Uzun yazılarda aynı oranda düşüş yaşadığını duyuran yazarlarda var.

Bu konuda diğer bilgiler için Arienne Holland‘ın yazısını okumanızı tavsiye ederim.

Ortalama okuma süresi nedir, bir dakikada kaç kelime okunur?

Yabancı araştırmacılar yetişkin bir insanın bir dakikada ortalama 250-300 kelime okuyabileceğini belirledi. Yerli kaynaklarda 150-200 kelime olduğu görülüyor. Net bir kaynak bulamadığım için paylaşamıyorum.

Bu yüzden kendim yavaş, normal, hızlı okuma testleri yaptım ve en ideal ortalamanın 200 kelime olduğu kanısına vardım.

Medium’a göre, bu oran 275 kelime ve yazıda bulunan her resim ortalama 12 saniyeyi kapsıyor.

Temanızın functions.php sayfasına aşağıdaki kodu ekleyin.

function seninkoduncom_okuma_suresi($content='',$ks=200){
$clean_content=strip_shortcodes($content);
$clean_content=strip_tags($clean_content);
$word_count=str_word_count($clean_content);
$time=ceil($word_count/$ks);
return $time;}

Ortalama okuma sayısını göstermek istediğiniz alana aşağıdaki kodu ekleyin.

Bu yazıyı <?php echo seninkoduncom_okuma_suresi(get_the_content());?> dakikada okuyabiliriniz.

Mantık basit. İlk kodlamada yazınızın kaç kelimeden oluştuğunu çıkartıyoruz ve 200’e bölerek ortalama okuma süresini dakika bazında belirliyoruz. İkinci kodlamada bulunan bilgiyi ekrana yazdırıyoruz.

Ben kullanmıyorum çünkü yazılarımın çoğu uzun. Aslında basit bir kodlamayla belli bir dakika sonrasını gösterme tanımı ekleyebiliriz. Bu şekilde uzun yazılarda okuma süresini göstermeyebiliriz.

Bu yazıya yorum yapılmamış.

YORUMUNUZU YAPIN!